Stichting Gemeenschapshuis Nieuwstadt

Het stichtingsbestuur Gemeenschapshuis Nieuwstadt wil graag een kennis- en informatiecentrum inrichten voor inwoners en verenigingsbesturen, om zo de sociale cohesie te bevorderen en meer ondersteuning te kunnen bieden aan ouderen, mensen met een beperking en de lokale verenigingsbesturen.

Planbeschrijving

Vanuit hulpverleningsorganisaties en leden van het gemeentelijke sociale wijkteam zijn meerdere malen signalen ontvangen m.b.t. het gebrek aan zelfredzaamheid en de ervaren eenzaamheid van (met name) oudere inwoners. Niet iedere inwoner is voldoende digitaal vaardig om de meest noodzakelijke handelingen te verrichten, formulieren in te vullen en via de computer contacten met ziektekostenverzekeraar, belastingdienst en de diverse overheden te onderhouden.

Ook zien wij in onze contacten met de verenigingen (huurders van het gemeenschapshuis) dat verenigingsbestuurders worstelen met de steeds ingewikkelder wordende regelgeving (denk aan de WBTR (Wet Bestuur en Toezicht Rechtspersonen) het UBO-verhaal). Menige vereniging is naarstig op zoek naar aanvulling van het bestuur en hulpmiddelen om het deze specifieke vrijwilligers mogelijk te maken om deze belangrijke functies in te (blijven) vullen.

Kennis- en informatiecentrum

Het stichtingsbestuur Gemeenschapshuis Nieuwstadt wil graag een kennis- en informatiecentrum inrichten voor inwoners en verenigingsbesturen, om zo de sociale cohesie te bevorderen en meer ondersteuning te kunnen bieden aan ouderen, mensen met een beperking en de lokale verenigingsbesturen.

Voor dit kennis- en informatiecentrum hebben we audiovisuele middelen, een geluidsinstallatie, aangepast meubilair, laptops en printers nodig. Voor de goede bereikbaarheid van het centrum zijn tevens 2 invalide parkeerplaatsen nodig.

Thuisbasis

Het gemeenschapshuis is de thuisbasis van diverse verenigingen (bv. bridgeclub, harmonie, schutterij, gemengd zangkoor, Nieuwstadt, jeugdwerk Auvermenkes en buurtverenigingen) en gemeentelijke projecten (bv. huiskamerproject, sociaal wijkteam en Menswel). Daarnaast worden er gedurende het jaar diverse activiteiten georganiseerd, zoals carnaval, kermis, kienen, musical e.d. Ook worden hier koffietafels gehouden. Er maken ca. 400 mensen gebruik van het gemeenschapshuis.

Dit alles draagt bij aan de lokale leefbaarheid in Nieuwstadt, op het gebied van gezondheid
(fysiek en mentaal), welzijn (tijdsbesteding), positieve sociale relaties en kansen.

Het gemeenschapshuis is een semipubliek en voor iedereen toegankelijk gebouw.

Uitvoering plan

Het plan is m.u.v de financiering uitvoeringsgereed.

Het is de bedoeling dat vrijwilligers gaan helpen bij het oplossen van hulpvragen van inwoners en bij het organiseren van kadervormende activiteiten voor verenigingsbestuurders. Vanuit een vorige project van Welzijnsorganisatie Menswel zijn vrijwilligers beschikbaar die in het gemeenschapshuis in die zin behulpzaam kunnen zijn. Dit gebeurt niet alleen individueel, maar ook in grotere en kleinere groepen.

Planning plan

In het voorjaar van 2026 zal dit plan uitgevoerd gaan worden, voor zover dit in het huidige gebouw wenselijk/mogelijk is. Het betreft dan aanschaf van apparatuur/meubilair. De bekabeling en aanleg van parkeerplaatsen volgt dan in 2027 bij de (ver)nieuwbouw van het gemeenschapshuis.

Kosten

Totale kostenoverzicht kennis- en informatiecentrum

MiddelenKosten
Audiovisuele middelen€ 15.000
Geluidsinstallatie€ 12.000
Aangepast meubilair (15 stuks) "ruststoelen"€ 15.000
Laptops€ 4.000
Printers€ 2.000
Realisatie invalidenparkeerplaatsen€ 13.000
Diverse (tijdschriften, inforekken)€ 6.000
Gevraagd subsidiebedrag€ 67.000